Dentysta poznań i dentysta olsztyn ocenia, że próchnica dotyka nawet 90% dzieci. Nie należy jednak myśleć, że tylko one narażone są na próchnicę. Choroba ta bardzo często pojawia się także u dorosłych.
Początkowo próchnica dotyka tylko zewnętrznych tkanek zęba. Niezahamowany proces demineralizacji zęba powoduje, że niszczone są coraz głębsze tkanki. W konsekwencji najczęściej zaatakowane zęba trzeba usunąć. Specjaliści wymieniają kilka czynnikówe, które przyczyniają się powstania próchnicy. Są to czas, cukry, bakterie oraz indywisualna podatność zębów. Gdy pojawią się one wszystkie – najczęściej dochodzi do choroby. Próchnica może rozwijać się bardzo szybko.
Bakterie, głównie paciorkowce, przetwarzają cukry odłozone na zebach. Wytwarzają przez to kwasy, które prowadzą do demineralizacji szkliwa. Jeśli dodatkowo osoba jest podatna na tego typu schorzenia to w krótkim czasie zęby mogązopstać zaatakowane. Leczenie próchnicy wymaga wizyty u stomatologa. Ząb nie regeneruje się, konieczne jest więc usunięcie prócinicy i zastosowanie odpowiedniego wypełnienia.